Cyklus pěti prvků: Voda

Ačkoli z ročních období si začátek nejvíce spojujeme s jarem a počátek lidského života se zrozením, úplný začátek je vlastně ještě předtím… nový rok začíná zimou a život početím. V teorii pěti prvků, s níž pracuje tradiční čínská medicína (TČM) a na které staví i zen shiatsu, symbolizuje tento PRAPOČÁTEK element Vody. Právě ten otevírá nový cyklus.

TČM přiřazuje k tomuto elementu MERIDIÁNY LEDVIN A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE, které kromě filtrace a transportu tekutin ovlivňují v těle i funkce reprodukční a souvisejí s naší schopností počít nový život. Dostatek esence Ledvin u obou rodičů znamená, že i dítě bude mít dobrý základ, nebo jak se také říkává: zdravý kořínek. V opačném případě bude dítě zranitelnější, náchylnější k nemocem, snáze se vyčerpá, bude potřebovat více času na odpočinek a spánek, ve zvýšené míře může trpět i na strachy a úzkosti, a to nejen jako malé, ale i v dospělosti. Citlivější bude rovněž na chlad, a to zejména od nohou a v bedrech (hlavní vstupní brány chladu do těla).

Kolik esence jsme od rodičů dostali, tedy jak pevný je náš kořínek, příliš ovlivnit nemůžeme – je to danost, se kterou zkrátka musíme celý svůj život počítat. Vždy však máme možnost se rozhodnout, jak budeme s touto zásobou energie hospodařit a jak rychle nám z ní bude ubývat. Určitě je vhodné se v takovém případě vyhýbat extrémní zátěži v podobě fyzicky náročných sportů či vysilující práce, dbát na dostatečný odpočinek a kvalitní spánek (Voda je regenerační element), prospěšné je též zařadit do svého každodenního programu CVIKY MAKKO HO, případně čchi-kung nebo nějakou formu meditace (Voda představuje spojení s našimi vnitřními zdroji a s naší vnitřní moudrostí).

Ženy s nerovnováhou elementu Vody by měly důkladně a zodpovědně zvážit, na kolik dětí mají sílu a kolik své energie jim samy mohou předat do vínku, také muži by to neměli přehánět se svou sexuální aktivitou a upřednostňovat kvalitu a hloubku prožitku před kvantitou – ačkoli pochopitelně záleží i na věku a v šestnácti to bude jiné než po čtyřicítce. U obou pohlaví se při disharmonii ve vodních meridiánech rovněž často vyskytují problémy s početím.

Vhodnou technikou na podporu elementu Vody, zejména v zimním období, je MOXOVÁNÍ, tedy nahřívání určitých částí těla, případně některých akupunkturních bodů. Ale i bez moxování bude velmi příjemné a užitečné nahřívat si plosky nohou a bedra (a dávat pozor, aby nohy a bedra byly v teple).

Nikoho nejspíš neudiví, že nerovnováha Vody se často kombinuje s nerovnováhou v elementu Ohně (Ledviny a Srdce ostatně tvoří v zen shiatsu tzv. partnerské meridiány, mají tedy k sobě užší vztah, a terapeut se leckdy v rámci ošetření věnuje oběma). Velmi často se tato nerovnováha objevuje u žen v období klimakteria, okolo padesátky se však nezřídka vyskytuje i u mužů (“mužský přechod”).

Dalším častým vzorcem je disharmonie Voda-Dřevo, hlavně to platí o jinových meridiánech Ledvin a Jater. Za normálních okolností potřebuje strom (dřevo) vodu ke svému růstu. Někdy však má tendenci růst příliš rychle a bere si vody nadmíru – a výsledkem je uvedená nerovnováha. Játra berou energii Ledvinám. Typické je to u lidí, kteří mají plno aktivit, jdou takzvaně “z jednoho do druhého” (“jejich strom má více větví, než jsou kořeny schopny vyživit”), a tím se snadno vyčerpají, v některých případech se mohou ocitnout až na hraně kolapsu. Jejich element Vody je dočasně v oslabení, a pokud své chování nezmírní a počet svých aktivit nezredukují, časem se z toho většinou stává vážnější problém, ať už v podobě chronické únavy nebo třeba bolestí v bederní páteři a oslabení meziobratlových plotének.

Nerovnováha elementů a vzorec, který za ní stojí, je obvykle předmětem rozhovoru mezi klientem a terapeutem po skončení ošetření. Zen shiatsu je zároveň pro člověka s disharmonií Vody, který má tendenci se přepínat nad své možnosti a málo relaxovat, velmi vhodné, protože mu poskytne alespoň nějaký čas na tolik potřebnou regeneraci. Tito lidé zpravidla během ošetření spí, někdy velmi tvrdě, a nechce se jim pak vstát a znovu naskočit do vyčerpávajícího kolotoče, který je jejich obvyklým způsobem fungování ve světě a ve kterém sami nedokážou příliš odpočívat, přestože zpomalení je vzhledem k jejich konstituci a kondici naprosto klíčový krok ke zlepšení.

Element Vody je možné podpořit také vhodnou stravou a nápoji. Ryby, mořské řasy, ořechy a semínka, fazole a další luštěniny, miso, zázvor – to všechno jsou potraviny, které tomuto prvku svědčí. Z koření je to například tymián a jalovec. Opatrně je třeba zacházet s kávou a zeleným/černým čajem, ve vážnějších případech disharmonie Vody je nejlepší se jejich konzumaci vyhnout úplně.

Z esenciálních olejů lze doporučit jalovec, cedr, santal, zázvor či muškát (geranium).

Nejlepšími ladičkami, zejména v oblasti beder a zadní strany nohou, jsou 147,85 Hz (Saturn) a 149,74 Hz (Geomagnetické pole). Využít však lze i 126,22 Hz (Mistrovské Slunce) nebo 194,18 Hz (Střední sluneční den).

Pomoci mohou i ušní svíce.

Více o elementu Vody a jeho souvislostech s drahami Ledvin a Močového měchýře se lze dočíst například v knize Caroly Beresford-Cooke “Shiatsu – teorie a praxe” (česky 2016).

Previous
Previous

Moxování

Next
Next

Z historie shiatsu