Základní princip
Zen shiatsu pomáhá obnovit rovnováhu – na úrovni fyzické, energetické, emocionální i mentální. Všechny tyto aspekty jsou vzájemně propojené a bez jejich rovnováhy není dobré zdraví možné.
V shiatsu se používá řada různých technik, žádná z nich však „neléčí“. Tělo má výbornou schopnost vlastní regenerace, jen je k tomu potřeba vytvořit vhodné podmínky a někdy také dát určitý správný impuls. To je role člověka, který shiatsu provádí.
Rozhodně se tedy nejedná o zázračnou metodu, která rychle zbaví jakýchkoli potíží, někdy však může být řešením i tam, kde si moderní medicína neví rady. Klíčovou roli v procesu uzdravení hraje též aktivní přístup klienta a ochota změnit ve svém životním stylu to, co jeho zdraví neprospívá.
Zenový rozměr shiatsu pak spočívá jednak v tom, že se vždy zaměřuje na tento okamžik a aktuální nerovnováhu, a jednak v tom, že obrací naši pozornost z vnějšího světa směrem dovnitř – do těla a k našemu já.
Průběh ošetření
Zen shiatsu se obvykle provádí na podložce na zemi, klient či klientka má na sobě pohodlné oblečení.
Terapeut potřebuje pracovat s různými částmi těla – pokud je vám dotek některých partií nepříjemný (např. obličeje), určitě jej na to hned na začátku upozorněte. Důležité je také zmínit, jestliže vám některá poloha vleže nedělá dobře. Snažit se „zatnout a vydržet“ není příjemné a z hlediska efektu shiatsu ani užitečné.
Dle potřeby může být průběh ošetření klidnější nebo více dynamický (pokud je potřeba protáhnout některé části těla a rozhýbat energii v těle apod.).
Po skončení využijte chvíli na relaxaci, a je-li to jen trochu možné, naplánujte si shiatsu tak, abyste ve zbývající části dne nemuseli již nic zásadního řešit, a dopřáli tak svému tělu čas dokončit práci, kterou během shiatsu započalo.
Nezapomeňte hodně pít – ideálně čistou vodu, která pomůže z těla odplavit vše, co mu není prospěšné, a zvýší tak účinek shiatsu.
Komu může prospět…
Zen shiatsu je dobré jako prevence, pro udržení zdraví. Velmi jej lze doporučit také nastávajícím maminkám (od 4. měsíce těhotenství).
Dále se hodí např. při následujících obtížích:
bolesti hlavy a migrény
nespavost, únavový syndrom
nejrůznější potíže s trávením
alergie
astma
kožní nemoci
úrazy pohybového aparátu
bolesti zad a kloubů
problémy s menstruací (včetně PMS), neplodností, obtíže spojené s klimakteriem
oslabená imunita
chronické potíže neznámého původu a autoimunitní choroby
psychické napětí, stres, úzkost, neschopnost „vypnout“ aj.
dětské poruchy a potíže, mnohdy psychosomatické (noční pomočování, často „bolí bříško“ apod.)
…a komu naopak uškodit
Shiatsu není vhodné v první fázi infekčního onemocnění a v prvním trimestru těhotenství.
Nelze jej doporučit ani při těžších psychických poruchách, jako jsou např. psychózy.
Ten, kdo jej provádí, by měl vědět o klientových křečových žilách, čerstvých jizvách, zánětech kloubů, ekzémech a porušení kůže.
U onkologických onemocnění a po operacích může zen shiatsu pomoci zvládat až následky zákroku / léčby – dříve se neprovádí.
Shiatsu terapeut je jako zahradník:
přichází se svou zkušeností a hlubokou důvěrou v sílu přírody,
aby pomáhal obnovit a udržet přirozenou rovnováhu věcí…