Cyklus pěti prvků: Dřevo

Dřevo je druhé v cyklu pěti elementů a pro jeho energii je charakteristické silné puzení k životu, růstu a sebeprosazení. Zároveň k němu ale patří také smysl pro spolupráci a pro společenství, jehož jsme jako jednotlivci součástí. Je to podobné jako v lese: stromy navzájem soupeří o světlo, vodu a živiny a současně tvoří jeden celek společně s houbami, mikroorganismy, rostlinami a živočichy. V tom spočívá základní dynamika energie Dřeva – na jedné straně silná potřeba individuálního sebevyjádření, snaha prosadit se, na druhé touha po harmonickém fungování spolu s ostatními.

Zdravotní problémy spojené s tímto elementem vždy poukazují na jeden či oba tyto aspekty: zrcadlí, nakolik se dokážeme zdravě prosadit a zároveň umíme vnímat potřeby celku, který nás přesahuje, a chápat svou úlohu v něm. Rovnovážné Dřevo je typické pro dobré lídry, kteří jsou nejen výraznými osobnostmi, ale současně si zřetelně uvědomují potřeby své „smečky“ a chtějí o ně pečovat, v krajním případě i za cenu vlastního sebeobětování. Vědí, že zájem celku překračuje zájem jednotlivce, že les je vždy více než strom.

Nerovnovážné Dřevo se naopak často vyznačuje sobectvím nebo agresivitou – ať už směřovanou ven (k ostatním), nebo dovnitř (proti vlastnímu tělu, což se může projevit například jako autoimunitní onemocnění).

Pro disharmonii tohoto prvku je charakteristická též nedostatečná flexibilita, a to jak ve smyslu fyzickém, tak přeneseném – averze ke změnám a omezená schopnost na ně reagovat. Pružnost a přizpůsobivost jsou dalšími základními vlastnostmi Dřeva, žádný strom se bez nich neobejde, a lidé s rovnováhou v tomto prvku se zpravidla vyznačují schopností rychlé reakce, s rozhodnutím dlouho neváhají a dobře se vyrovnávají i s obtížnými životními změnami.

Z barev ke Dřevu patří zelená, z emocí hněv, frustrace či deprese – všechny tyto emoce úzce souvisejí se změnou nebo její absencí. Čínská medicína ke Dřevu řadí MERIDIÁNY JATER A ŽLUČNÍKU a jako jejich hlavní funkci vidí skladování krve a zajišťování plynulého, vyrovnaného toku energie v těle. Kdykoli energie neproudí, je potřeba se důkladně podívat na to, v jakém stavu dráhy Jater a Žlučníku jsou. Vnějších projevů této stagnace přitom může být mnoho: ztráta vitality, podrážděnost, zahořklost, prudké výkyvy nálady, bolesti hlavy či úporné migrény, ztuhlost svalů a šlach, hemoroidy, záněty prostaty, impotence, záněty ženských pohlavních orgánů, bolestivá menstruace, pocit „knedlíku“ v krku a potíže s polykáním, nadýmání, překyselení, zácpa, bolesti kloubů, nerovnováha mezi pravou a levou stranou těla, problémy s dýcháním (stažený hrudník či napětí v oblasti bránice)… na první pohled řada nesouvisejících potíží, všechny ale mají společného jmenovatele v lokální, případně celkové stagnaci energie. Z jednoho symptomu se ještě nedá vyvodit mnoho, pokud se však u klienta nebo klientky vyskytují tři a více z výše uvedených projevů, nemá nejspíš meridiány Jater a Žlučníku v nejlepším stavu a je na místě to začít řešit. Problémy se zpravidla nejprve objeví v energetické rovině a v emocích (nespokojenost s vlastní životní situací, potřeba pohnout se konečně z místa, frustrace z partnerského vztahu apod.), při dlouhotrvající stagnaci pak mohou přijít i fyzické potíže (žlučníkové kameny, záněty jater a další).

Z vnějších patogenů nedělá elementu Dřeva dobře vítr. Zvlášť se to projevuje brzy zjara, kdy často zrádně a studeně fouká a snadno skončíme se zablokovaným krkem či nachlazením. Zároveň je jaro i obdobím, kdy jsou játra a žlučník velmi aktivní, neboť potřebují tělo po dlouhé zimě vyčistit od toxinů a snaží se jej probudit ze spánku k čilosti a pohybu. I doma ostatně děláváme jarní úklid, vyhazujeme staré a nepotřebné a vytváříme prostor novému…

Také v přírodě jsou rychlý růst a neustálé změny v tomto čase vidět na každém kroku a příroda se mění doslova ze dne na den: raší stromy, objevují se další a další květiny, rodí se mláďata – každým okamžikem se objevuje něco nového. Vzduch je svěží a silný, je v něm jakási překotnost, rozechvělost a odhodlání ke smělým činům a novému životu. Naplno pracuje v této době i smyslový orgán Dřeva – zrak, a to nejen v tom smyslu, že si hodně všímáme všech těch změn kolem sebe a radujeme se z nich, ale také spřádáme plány na další rok a máme chuť je realizovat. Díváme se dopředu. Je-li naopak náš prvek Dřeva v nerovnováze, ani očím není dobře a je to na nich vidět – bývají zarudlé, suché, pálí, slzí, trápí nás alergie na jarní pyly. Může se to však projevit i zakalením našeho vnitřního zraku: nemáme jasno v tom, kam se náš život bude ubírat dál. Chybí nám vize, výhled na další kus cesty před námi.

Pomocí zen shiatsu je určitě možné tyto projevy mírnit, a leckdy i eliminovat, záleží ovšem i na ochotě klienta či klientky se do tohoto procesu aktivně zapojit. Pro ty s nerovnováhou Dřeva je typické, že se jim do žádné změny nechce, ať už se týká pohybových návyků, stravování či jiných zvyků a postojů. Jakmile však překonají tuto silnou prvotní nechuť, obvykle jsou rádi, že to udělali (nechce se jim cvičit nebo vyrazit na svižnou procházku, ale potom jsou celí rozzáření a cítí, jak jim to prospělo). Často potřebují na tyto aktivity parťáka nebo nějaký prvek soutěživosti, se cvičením je tedy pro ně vhodné začít spíše ve skupině. Těžké pro ně též bývá odhadnout správnou míru a umět zavčasu s něčím přestat: důsledkem jsou pak namožené svaly, natažené šlachy, nevyspání z práce pozdě do noci a někdy i celkové vyčerpání z přemíry aktivit.

Z hlediska jídelníčku může být při disharmonii Dřeva vhodná detoxikace, je potřeba vyhnout se alespoň na čas kávě, ostrým a tučným jídlům, alkoholu, a pokud možno také analgetikům, lékům na spaní a podobně. Může být užitečná konzumace kyselých potravin a šťáv, například citronu či jiných citrusových plodů nebo jablečného octa (je ale potřeba respektovat, jak na to tělo reaguje). Na zlepšení kondice jater jsou určeny rovněž různé kůry z čínských bylin, i středoevropská příroda však nabízí játrům a žlučníku pomoc v podobě pestré palety rostlin – ostropestřec, pampeliška, sedmikráska, čekanka, smil, heřmánek, kopřiva a další. Mnohé z nich najdeme v přírodě právě časně zjara, kdy mají zároveň největší sílu a je nejvhodnější je sbírat.

Z esenciálních olejů jsou velmi účinné citrusy (především grep, bergamot, citron), pomůže také levandule či heřmánek, zejména na noc, kdy žlučník a játra pracují nejvíc (v rámci cirkadiánního cyklu je jejich čas mezi 11. a 3. hodinou v noci). Stačí pár kapek na polštář nebo na papírový kapesník na nočním stolku vedle postele.

Jednoznačně je vhodné cvičit Makko Ho, především cviky na Játra a Žlučník, nicméně je důležité dbát zvýšené opatrnosti: nic necvičit na sílu. Jde spíš o to v dané pozici postupně „roztávat“ a pomalu zvyšovat rozsah protažení. Pružnosti Dřeva velmi prospívá též jóga a vůbec protahování všeho druhu.

Z ladiček Dřevu nejvíce svědčí frekvence 172,06. Není-li právě možné si ladičku zapůjčit v masérně, dají se sehnat také na internetu.

A konečně: protože stagnace elementu Dřeva bývá nezřídka spojena s potlačenými pocity, může terapeut zen shiatsu v některých případech klientovi či klientce doporučit, aby zvážil(a) podporu i v podobě psychoterapie, která pomůže tyto pocity rozkrýt a vyjádřit.

Previous
Previous

Jarní očista

Next
Next

Moxování