Jarní očista

Brzy na jaře, ba dokonce už na konci zimy, je ideální své tělo trochu pročistit, aby bylo dobře připraveno na následující cyklus roku a zároveň abychom se vyhnuli známé „jarní únavě“. Z orgánů si naši pozornost zaslouží především játra, která mají v tomto období „plné ruce“ práce a musí vyčistit tělo od odpadů nastřádaných v zimních měsících.

Příroda je nám v tom nápomocná a řada rostlin, jejichž květy či první zelené lístky se začínají v tuto dobu již objevovat (kopřiva, smetánka, sedmikráska, jaterník…), může být při této jarní očistě víc než užitečná. Zároveň mají čerstvě natrhané byliny mnohem větší sílu než sušené a k tomu jako bonus máme příjemnou procházku lesem či po louce s první trávou.

Kromě čaje lze s čerstvými bylinkami experimentovat i v kuchyni a vyrobit si například salát s pampeliškou či kopřivový wrap.

Na trhu je dnes k mání nepřeberné množství „nejlepších“ produktů, stejně jako internet je plný zaručených návodů a programů, jak se dokonale očistit – nicméně tak jako v oblasti výživy (viz článek O zdravé stravě trochu jinak), i zde platí, že vše není vždy vhodné pro každého a kdo nemá s detoxikací mnoho zkušeností, měl by se poradit s někým, kdo se v této oblasti orientuje více – aby v konečném důsledku nebylo více škody než užitku.

Ne všechno také musí nutně stát velké peníze. Naši předkové pojem detoxikace neznali, ale dobře věděli, jak zdravé je pobýt na čerstvém povětří. Obojí totiž velmi napomáhá eliminaci odpadů z těla: dýchání a pohyb. Není jistě třeba zdůrazňovat, že právě to dnes mnoha lidem velice chybí: každý den tráví dlouhé hodiny na židli a dýchají jen velmi mělce. Jít si pravidelně zaběhat nebo si někde v lese zacvičit čchi-kung může znamenat pro naše zdraví daleko víc než drahé detoxikační preparáty.

(Když je řeč o předcích – pročistit se lze přirozeně také delším půstem. Není to velká věda, i zde je nicméně lepší nepostupovat metodou pokus-omyl a konzultovat své plány s někým, kdo pozná, jak na tom v danou chvíli fyzicky a energeticky jsme a zda je pro nás právě vhodné se postit. Může to totiž být i zdraví nebezpečné. Klíčovou – a často opomíjenou – roli hraje v tomto směru také psychické naladění na půst, které nám pomůže jej zvládnout bez velkého utrpení a zvýší jeho blahodárné účinky na tělo.)

A potom je tu samozřejmě voda: výborný nosič pomáhající odvádět metabolické „zplodiny“ z našeho organismu. Zvýšený pitný režim a dostatek (kvalitní) vody je základním předpokladem důkladného jarního pročištění. V menší míře lze rovněž zvolit bylinné čaje nebo zeleninové a ovocné šťávy. (Příkladem velmi chutného a na přípravu jednoduchého smoothie je to na obrázku níže. Skládá se z 1 dcl ananasové šťávy, 1 dcl grepové šťávy, 1/2 jablka se slupkou a hrsti rukoly nebo špenátových listů – vše rozmixovat. Nepoužívat doslazovaný džus s konzervanty, ale šťávu vylisovanou přímo z ovoce – dá se dnes sehnat i v řadě obchodů).

V oblasti fyzické detoxikace je třeba ještě zmínit benefity pravidelného saunování, ideálně jednou až dvakrát týdně.

Tím však téma detoxikace zdaleka nekončí… Lidská bytost není pouze tělo, a je proto rozhodně užitečné se pročistit i jinak. (Ostatně již zmíněnou saunu najdeme v různých podobách u mnoha kultur a spolu s ní nejrůznější rituály pro očistu těla i ducha.)

Kromě digitální detoxikace, která se dnes postupně propracovává do našeho slovníku a znamená dát si nějaký čas prostě pauzu od bezpočtu podnětů, jimiž nás zahlcuje svět médií a sociálních sítí, lze doporučit i několikadenní meditační ústraní (např. týden) někde v klidu a tichu nebo alespoň dlouhé procházky o samotě někde v přírodě. V dnešním hektickém životě se to leckomu může zdát jako téměř nedosažitelný luxus, pokud si však toto zanoření do sebe a kontakt se svým nitrem občas nedopřejeme, vybere si to na nás dříve či později svou daň.

I k detoxikaci je však potřeba přistupovat s rozumem. Existuje totiž i druhý extrém: posedlost detoxikací nebo čistotou.

Kdykoli se člověka s tímto syndromem zeptáte, jak se má, tak se „právě čistí“ – a jen co objeví nový způsob detoxikace, ihned ho musí vyzkoušet.

Kromě prostého faktu odplavování cenných živin z těla, k němuž při tomto neustálém pročišťování dochází, je na místě též otázka PROČ? Proč se potřebuji stále očišťovat? Od čeho? Velmi často je to spojeno s nepřijetím sebe sama či emocemi, které nechceme cítit a snažíme se jich za každou cenu zbavit. V takovém případě je ovšem jednoznačně namístě zanechat horlivého detoxikování a vyhledat raději odbornou psychologickou pomoc. A společně s terapeutem se pak zaměřit na otázky jako: Proč si (pořád) připadám špinavý / špinavá? Za co se stydím? Z čeho se obviňuji? Selhal(a) jsem a nedokážu si to odpustit? Ublížil(a) jsem někomu? Bojím se nemocí a smrti?

Podobně jako u posedlosti úklidem či nadměrnou hygienou i obsese vnitřní očistou zpravidla poukazuje na psychické problémy, často vycházející z nějaké traumatizující zkušenosti, s nimiž je vhodné citlivě a pod vedením někoho zkušeného pracovat – aby mohlo dojít k přijetí odmítaného, integraci toho, co dosud zůstávalo mimo nás, a znovunalezení vnitřního klidu a harmonie.

I v tomto případě může být zen shiatsu, někdy přezdívané „psychoterapie beze slov“, velmi nápomocné a komplementární k terapii v psychologické ambulanci.

Next
Next

Cyklus pěti prvků: Dřevo