Časté dotazy

nature-690164.jpg

Kamarádka mi doporučila zen shiatsu. Myslíte, že mi pomůže?

Zen shiatsu určitě není univerzální recept na všechno. V mnoha případech však může být užitečné, ať už samostatně nebo jako doplněk jiné metody či terapie. Vždy záleží na povaze zdravotních potíží a zkušených praktik dokáže posoudit, zda je ve vašem případě toto ošetření dostačující, nebo vás má nasměrovat jinam, případně vám doporučí, s čím zen shiatsu zkombinovat.

Do značné míry však úspěšné řešení problému závisí také na klientovi a jeho ochotě řídit se radami terapeuta. Ač se to možná nezdá, u mnoha lidí bývá hlavní překážkou uzdravení změna letitých návyků (leckdy už zčásti či zcela neuvědomovaných), které jsou ve skutečnosti pravou příčinou jejich potíží. Může jít o návyky v oblasti životního stylu (např. jím nepravidelně a často ve stresu), ale i o různé emocionální a vztahové vzorce (např. nedokážu jiným lidem říct NE). Pokud si však klienti přejí dosáhnout trvalé či dlouhodobé změny, je třeba zdůraznit, že se to neobejde bez jejich aktivní spolupráce. Někdy to může znamenat i zásadní životní rozhodnutí, třeba odejít z partnerského vztahu, ve kterém se dlouhá léta trápím, ale nechci si to přiznat, protože mám strach udělat tak radikální krok. Samozřejmě: takhle dramatické to pokaždé být nemusí. Nicméně pokud vám praktik zen shiatsu doporučí cviky, které jsou pro vás vhodné, a vy je necvičíte, nebo spolu dojdete k tomu, že je třeba plánovat si do kalendáře pravidelný odpočinek, jinak se té neustálé únavy nezbavíte, a vy pořád jedete „ve vysokých otáčkách“, těžko lze očekávat výrazné zlepšení.

Z druhé strany to znamená, a to je ta lepší zpráva, že máme ve svých rukou mnohem víc, než si mnohdy myslíme, a postupem času můžeme řadu svých zdravotních obtíží vyřešit sami. Role terapeuta pak spočívá především v tom, že vás na této cestě doprovází jako zkušený průvodce a ve správný okamžik vám dodá impuls, který právě potřebujete. Ať už je to přesně zacílená otázka nebo energetická práce s meridiány a akupunkturními body.

Jak často je nejlepší na zen shiatsu chodit?

To je velmi individuální a záleží na tom, zda klient či klientka aktuálně řeší nějaký zdravotní problém, nebo ne. V prvním případě doporučí optimální interval mezi dvěma ošetřeními terapeut (obvykle jednou za 7-10 dní), v druhém funguje zen shiatsu spíše jako prevence a napomáhá harmonizaci a celkovému posílení zdraví a tady záleží především na klientovi, jak to cítí a jaký život žije: jak se stravuje, co dalšího dělá pro svou kondici, jak náročné má zaměstnání, rodinnou situaci apod. Většině klientů a klientek pak vyhovuje chodit jednou za 4-6 týdnů.

Nemůže mi to ublížit?

Nemůže, je to neinvazivní metoda, kde se nic nedělá „na sílu“. Pouze v některých případech je zen shiatsu kontraindikováno (více zde).

Dá se díky zen shiatsu zhubnout?

K zázračnému zmizení přebytečných kil po stisknutí kouzelného tlačítka nejspíš nedojde ;-) Zen shiatsu vám však může pomoci rozkrýt skutečné příčiny vaší nadváhy. V pozadí mohou být geny, životní styl, stres, v mnoha případech také nezpracované, potlačené emoce či trauma („zajídáme“ nějakou bolest). Díky zen shiatsu můžete najít skutečný důvod, který vám brání dostat se na ideální váhu, a to je první a nejdůležitější krok k řešení. Může to však znamenat i nutnost změny dosavadního způsobu života a ta se neobejde bez klientovy aktivní účasti, a někdy i jisté dávky odvahy.

Práce, rodina a pořád dokola. Ani jako chlap už za moc nestojím… Může to shiatsu nějak zlepšit?

Určitě. Muži, a zejména v produktivním věku, často trpí dlouhodobým přetížením (což se po čase začne promítat i do sexuální oblasti). V materialistické společnosti, která vyzdvihuje majetek, kariéru a úspěch (a zesměšňuje chudobu a selhání) však často nemají mnoho možností s někým sdílet, když se jim právě nedaří, nebo požádat o pomoc či o sebe nechat pečovat. Radši se strhám, hlavně ať nevypadám jako „lůzr“ nebo „socka“. Mám svou hrdost, ne?

Také z toho důvodu muži nejednou řeší své zdravotní problémy až ve chvíli, kdy už nemají jinou možnost. Tedy poměrně pozdě a v mnoha případech je pak už nutná medikace (např. na vysoký tlak), operativní zákrok (např. vředy) a podobná radikální řešení.

Terapeut zen shiatsu může nabídnout jednak bezpečný prostor ke sdílení, v němž může zaznít cokoli, aniž by vás soudil nebo hodnotil – už to samo o sobě je pro zdraví velmi blahodárné. Zároveň vám může nabídnout péči, kterou vaše tělo unavené neustálým výkonem nutně potřebuje k tomu, aby mohlo zregenerovat a dobře fungovat dál. Je smutným paradoxem dneška, že mnoho mužů nelituje desítek tisíc za pravidelný servis svého auta, ale sami sobě tento servis nedopřejí…

Můžu přijít, když mám zrovna menstruaci?

Jednoznačně. Zen shiatsu pomáhá vyrovnávat tok energie, a tedy i tělních tekutin v těle, včetně krve. Díky tomu je velice užitečné u nejrůznějších potíží spojených s ženským cyklem: ať už je to chybějící či nepravidelná menstruace, přílišné krvácení, bolesti spojené s PMS nebo další nepříjemnosti. V době menstruace je také určitě vhodné, i jako forma odpočinku a péče o sebe, což žena v těchto dnech velmi potřebuje. V každém případě je dobré, když váš terapeut ví, že právě máte své dny – řekněte mu to.

Asi na mě něco leze… Ale rád bych přesto dnes přišel. Je to možné?

Ne, zůstaňte doma. V začátku respiračních onemocnění je nejlepší být v teple a v klidu, případně pít zázvorový čaj nebo bylinné směsi na nachlazení. Zejména před propuknutím nemoci jsou velmi prospěšné také esenciální oleje. Tělo potřebuje v této době co nejvíce energie soustředit na boj s infekcí, a právě v tom mu pomáhají horké nápoje, peřina a klid – nemusí díky tomu vydávat další energii na pohyb a vytváření tělesného tepla. Zároveň je takto pro imunitní systém snadnější patogen lokalizovat a zneškodnit – shiatsu (a jakákoli jiná masáž) totiž rozproudí v těle krev, což virům a bakteriím pomáhá šířit se rychleji do těla a je pak těžší je vyhubit. Ne nadarmo generálové odpradávna v bitvách zaháněli nepřítele do soutěsky či jinak omezeného prostoru – na širém poli se vyhrává hůř a nepřítel má mnohem větší šanci uniknout, nebo i zvítězit.

Je shiatsu vhodné pro těhotné?

Viz článek Zen shiatsu pro těhotné.

Na základě čeho stanovuje praktik zen shiatsu diagnózu?

Při prvním setkání vede s klienty asi 15 minut rozhovor, aby si zmapoval jejich situaci a anamnézu (prodělané nemoci aj.) a vyloučil případné kontraindikace. Ptá se také na současný zdravotní stav a obtíže, s nimiž klient či klientka přichází. Poté následuje ještě krátká diagnóza pohmatem, obvykle prováděná v oblasti zad.

Co když nemohu ležet na zemi?

Žádný problém, zen shiatsu je možné provádět i vsedě, např. na židli.

Nebude to bolet?

Součástí ošetření může být jemné i dynamičtější protahování, nicméně v zen shiatsu rozhodně neplatí, že čím víc se tlačí, tím větší je účinek. Naopak: při bolesti se většinou podvědomě stáhneme či zatneme a namísto uvolnění bloků jen další bloky vytváříme. A ani pocit po skončení takového ošetření není právě harmonický.

Zkušený terapeut navíc dokáže z reakcí těla poměrně spolehlivě poznat, kam až může u daného klienta či klientky zajít, a často i vyžaduje zpětnou vazbu, zda to, co právě dělá, není nepříjemné. Nebojte se proto ozvat. Není to soutěž, kdo nejvíc vydrží ;-)

Po ošetření shiatsu mi nebylo úplně dobře. Čím to?

Stát se to může, zejména pokud se podaří pohnout s dlouhodobější nerovnováhou nebo rozpustit velkou blokádu. Klienti někdy mívají po ošetření velmi živé sny, mohou se cítit hodně unavení, občas se může vyskytnout i průjem či emocionální rozladění. Objeví-li se příznaky nepohody, zpravidla během jednoho až dvou dnů odezní. V každém případě o tom terapeuta informujte, je to důležitá zpětná vazba, kterou potřebuje pro další práci s vámi.

Co mohu udělat, abych ještě zesílil(a) účinek zen shiatsu?

Ve zbývající části dne a také v den následující je třeba dbát na pitný režim. Voda pomáhá odplavovat z těla vše, co tam nepatří, a tím posiluje účinek ošetření. Ideální také je zajít si na zen shiatsu odpoledne nebo večer a po skončení už nemít žádný náročný program – tělo potřebuje relaxovat a dokončit práci, kterou během shiatsu započalo. Rychlé přepnutí do stresující situace, např. po návratu do práce, nelze v žádném případě doporučit.

Dále je možné například pravidelně cvičit meridiánové cviky, sestava zabere asi 15-20 minut denně.

Má smysl přijít na zen shiatsu, i když nemám žádné zdravotní problémy?

Ano. Nechat o sebe chvíli pečovat nikdy nezaškodí – je to příjemné a naše tělo tuto hlubokou relaxaci velmi ocení, i když je jinak v pořádku. Zen shiatsu navíc stimuluje přirozené regenerační mechanismy, a posiluje tak naše celkové zdraví, čím se snižuje pravděpodobnost, že onemocníme nebo že nemoc bude mít těžký průběh.

Hradí zen shiatsu zdravotní pojišťovna?

V některých zemích ano, v ČR zatím ne.

Poslala bych sem manžela, ale on na tyhle alternativy nevěří… Jak ho mám přesvědčit, aby to zkusil?

Přesvědčování není nejlepší strategie. Nikdo nejsme nadšení, když se nám něco nutí. Nejprve potřebujeme sami dojít k tomu, že něco takového vůbec hledáme – a potom si také vybudovat důvěru k nové metodě nebo neznámému člověku, který ji provádí.

Dá se ale zmínit, že zen shiatsu ve skutečnosti není „alternativa“ a nevylučuje se s moderní medicínou západního stylu. Má spíše komplementární charakter. Kvalitní terapeut zen shiatsu by měl být do hloubky obeznámen s anatomií, fyziologií i patologií – v ideálním případě složil z těchto oborů zkoušky. Nikdy nepřemlouvá klienty, aby přestali brát léky nebo nedbali na doporučení svého lékaře, ani si neúčtuje horentní sumy za nic, „co stoprocentně zabírá“. Naopak si je dobře vědom, v čem spočívá síla jeho metody a kdy je naopak nutné přeposlat klienta či klientku k jiným odborníkům.

daisies-2485064.jpg
Previous
Previous

Půst jako cesta ke zdraví?

Next
Next

Zen shiatsu v podzimu života